giovedì 7 febbraio 2013

Groźni jak mafia, brutalni jak psychopaci. Historia bandy z Magliany

Groźni jak mafia, brutalni jak psychopaci. Historia bandy z Magliany
(fot. Włoska policja)

Rzymska Banda z Magliany to jedna z najgroźniejszych organizacji przestępczych działających we Włoszech w latach 1976-1990. Nie była uznawana za mafię, Cosa Nostra jednak chętnie „wyręczała się“ stołecznymi bandytami. Jej członkowie byli zamieszani w najważniejsze sprawy kryminalne Włoch jak porwanie Aldo Moro, morderstwo Roberta Calviego, zamachy, zaginięcie Emanueli Orlandi. Legendarny szef bandy Renatino De Pedis przez lata był pochowany w bazylice św. Apolinarego w Rzymie. Kilka tygodni temu ekshumowano jego zwłoki. Policja szukała tam szczątków kobiety porwanej w 1983 roku. 

Tajemnice Bandy z Magliany

Nazwa tej organizacji przestępczej pochodzi od rzymskiej dzielnicy Magliana, gdzie banda powstała i gdzie mieszkała większość jej członków. Miała ona powiązania nie tylko z mafiami: Cosą Nostrą, Camorrą, 'Ndranghetą i Marsylijczykami - jej członkowie byli też w bliskich kontaktach ze światem polityki, z masonerią, biznesmenami, służbami specjalnymi i prawicowymi organizacjami terrorystycznymi. Banda w zasadzie była „długą ręką“ wszystkich tych sektorów i wykonywała brudną robotę na ich zlecenie.

Jej historia zainspirowała sędziego Giancarlo De Cataldo do napisania książki „Romanzo criminale“ (Powieść kryminalna), wydanej w 2002 roku. Trzy lata później, znany włoski aktor i reżyser Michele Placido, zekranizował ją. Film pod tym samym tytułem stał się kultowy.

Jak opowiedział na przesłuchaniu Maurizio Abbatino (pseudonim Crispino), jeden z historycznych przywódców organizacji – Banda z Magliany powstała przez przypadek. Pewnego dnia Franco Giuseppucci (pseudonim Czarnuch), który trudnił się przechowaniem broni wielu rzymskich bandytów, zaparkował swojego Garbusa przed barem, pozostawiając kluczyki w stacyjce. Gdy pił kawę, samochód ukradł okoliczny złodziej Giovanni Tigani. W bagażniku była torba z całym arsenałem Enrico De Pedisa (pseudonim Renatino), znanego przestępcy z dzielnicy Testaccio. Tigani sprzedał broń Abbatinowi. Kiedy Czarnuch i Renatino udali się do niego, by odzyskać „narzędzia pracy“ – Abbatino zawarł z nimi przestępcze przymierze.

Renatino i Crispino zaczęli szybko gromadzić wokół siebie kolejnych kryminalistów oraz przejmować kontrolę nad biznesem narkotykowym.

Czytaj dalej:

http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Tajemne-powiazania-politykow-z-mafia,wid,14469154,wiadomosc.html?ticaid=6e742

Nessun commento:

Posta un commento